Ev-Ararken-Dikkat-Edilmesi-Gerekenler–Iyi-Bir-Ev-Nasİl-Anlasilir

Ev Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler – İyi Bir Ev Nasıl Anlaşılır?

İstediğimiz kriterlerde yeni bir eve taşınmak çoğumuzun hayalidir. Özellikle yeni evlenen çiftler için ev bulma aşaması dikkatlice yapılması gereken ve iyi araştırılması gereken bir aşamadır. Günümüz teknolojisi ile hayalinizde ki ve bütçenize uygun eve ulaşmak artık çok daha kolay olabilmektedir. Ancak bu işte çok fazla tecrübesi olmayan kişiler için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yanlış ve hızlı bir seçim yapmanızın ardından anlaşma gereği eğer kiralık bir eve çıkıyorsanız 1 yıl kadar bir süre o evde kalmanız gerekebilir. Bu sebeple sizlere yol göstermesi açısından ev ararken dikkat edilmesi gerekenleri ele aldığımız yazımıza geçelim.

İçerik

Hangi Bölgelerden Ev Aradığınızı belirleyin

Bu ilk aşamadır. Hangi bölgeden nasıl bir ev aradığınızı belirleyin ve bu bölgeler dışında çok daha makul fiyatlara ev bulsanız bile sonrasında pişman olmamak için asıl yoğunluğunuzu bu bölgelere verin. Eğer vaktiniz var ise her gün düzenli olarak evlerin listesine bakın. İyi bir araştırma sonucu ortalama olarak 1 ay içinde isteklerinize yakın bir ev yakalama ihtimaliniz artmaktadır.

Evin Ölçülerini Belirleyin

Kaç kişi yaşayacaksınız? Hangi olası durumlarda bir odaya daha ihtiyacınız olabilir? Gibi durumları düşünerek evinizin ideal ölçülerini kafanızda planlayın. Araştırmalarınızı bu gibi kriterleri göz önüne alarak yapın. Öncesinde planlayacağınız boyutların doğrultusunda bir arama yaparsanız sonrasında pişmanlık duyma ihtimaliniz daha az olacaktır.

İnternet Sitelerinden Faydalanın

Günümüz de pek çok online ev araştırmanızı sağlayan internet sitesi bulunmakta ve sayıları her geçen gün artmaktadır. Bu siteler aracılığıyla istediğiniz gibi filtre uygulayarak evlere göz atabilirsiniz. Bu şekilde bir araştırma yapmanız hem pek çok siteyi inceleyeceğiniz için seçeneklerinizi arttırırken hem de görseller aracılığıyla yorulmadan ev ile ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Ancak karar verme aşamasında mutlaka gidip evi canlı şekilde de görmeniz çok mühimdir.

Emlak Ofislerini Dolaşın

İstediğiniz konumda bulunan emlak ofislerine göz atmanız yararınıza olacaktır. Hemen karar vermeyerek başka emlakçılara da göz gezdirip en sonunda karar vermek önemlidir. Bu sebeple eğer ben gelenekselciyim ve tüm evlere kendi gözlerim ile bakmak isterim derseniz çeşitli emlakçılar aracılığı ile evleri inceleyebilirsiniz.

Pazarlık Yapmayı Deneyin

Taşınma aşamasına yaklaştığınız evler için pazarlık şansınızı deneyin. Bazı evler uzun dönemlerdir ilanlarda durmakta ve bu sebeple pazarlığa açık hale gelmektedir. Aynı zamanda bazı ev sahipleri de pazarlık payı bırakarak normalden daha üst rakamlar isteyebilmektedir. Bu sebeple siz pazarlık kozunu kullanmaktan çekinmeyin.

Ev İle İlgili Tüm Aklınıza Takılan Tüm Soruları Sorun

Bir evin iyi kriterlerde olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu emlakçı ile konuşmaktır. Emlakçıya bina yaşı, çevre koşulları, tam metre karesi, aidat ücreti, daire sayısı, binada kaç kat olduğu ve içinin tadilata ihtiyacı olup olmadığı gibi pek çok soruyu sorarak evi gözlerinizle görmüş olsanız bile bilinmesi gereken ayrıntılara hakim olabilirsiniz. Eğer soru sormak sizleri tatmin etmediyse binada yaşayan bazı kişilere ulaşarak daire hakkında bilgi alabilir son dakika sürprizlerinden kurtulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir