Yeni Taşındığımız Evin Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev Taşıma İzni – Ev Taşınma İzni Var mı?

Ev Taşınma İzni Var mı? Ev taşımanın zorluğunu hepimiz yaşamaktayız. Günün stres ve yoğunluğu ev rahatlığıyla giderilirken yeni bir ev arayışı içinde olmanın sıkıntısı zaten başlıca bir problem olarak karşımıza çıkmakta. Eşya toparlamanın ve dağınıklığın insan psikolojisinde ciddi bir bilinç karışıklığına ek olarak iş stresinde ev taşıma iznine tabi olmak kişiyi ciddi olarak yoğun bir stres altında tutabiliyor.

Taşınmanın zaten zorlu olduğu bir dönemde ev taşınma izni ile taşınmayı bitirmek ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmakta. Aslında iş kanununda taşınma izninin bulunmamasına rağmen günümüzde birçok şirket çalışanlarına taşınma izninin mazeret izni başlığı altında tanımakta.

Böyle bir durumun kişide zaten taşınmanın ve yaşam alanının değiştirmenin stresi içinde bulunduğu zorluğa ek olarak iş akdine uymasını da zorlaştırmakta. Taşınmanın iş hayatını olumsuz etkilemek yerine kişiyi iş yerinde daha aktif tutabilmenin sağlanabilmesi adına idari izne bağlı tutulmasına ihtiyaç vardır. Şirketlerdeki bu tutumun birçok kişiyi zaten zorda olan bir durumu daha da güç bir duruma sokmakta.

Ev taşınma aşamalarından önce ki gidilecek hedef belirlenirken taşınma esnası ve taşınma sonrası aşamaları kişiyi yoğun bir stresli zamana soktuğu aşikardır. Ev eşyalarının dağınıklığı her yer her yerde durumu ya da taşındıktan sonra neyi nereye koyduğu düşüncesi ve bunları belirli bir süre içerisinde yapma zorunluluğu ciddi bir sıkıntıya da neden olmaktadır. Taşınmanın oluşturduğu yoğun stres dışında resmiyette de ikamet değişikliği yapması da bir zorunluluktur.

Ev Taşınma İzni Var mı?

Çalışma sektöründe işçi ile işveren arasında ki her anlaşma iş hukuku kapsamında yer alırken bazı sektörlerin iş hukukuna ek olarak kendi şirket veya firma prensibi olarak belirleyebilmekte.

Çalışma saatleri, günlük ve haftalık olarak iş hukuku kapsamında yer alırken bunlar dışında çalışmanın ekstra bir ücrete tabii olması gerekmekte. Çalışma saatleri içerisinde izin kullanmanın da iş hukuku mazeret izni ya da idari izin başlığı altında toplamakta.

Yalnız özel sektörün çalışma saatleri içerisinde izin kullanmanın işveren inisiyatifine bırakılmakta. Kişinin her mesai saati için kullandığı izin ücretli veya ücretsiz izne tabi tutulur.

Buna ek olarak ev taşınma izni kamu ve özel sektörde sürekli karşımıza çıkmakta. Gerçekten kamu ve birçok özel şirketin böyle bir durumu göz ardı edilmesine ve hayatın olağan akışına engel olmayacak bir gözle bakılmasına rağmen birçok özel şirket bu durumu kendi lehine olarak da kullanmakta. Özellikle iş hayatına yeni atılan genç kişilerin iş prosedürü olarak ev taşıma izni var mı? sorusu aklı bulandırmakta.

Kişinin keyfiyetle ev değiştirmesi dışında zaten bunu zaruri olarak yapması ( iş yerine yakın ya da ilden ile taşınma; tayin, atama gibi durumların ) söz konusu iken taşınma iznine yeteri kadar vakit verilmesi gerekmekte. Bazı işyerlerinde 1 ya da 2 günü bulan izinler ki bunlar genellikle ya ücretsiz izne ya da mazeret iznine tabi olurken ev taşınma işinin 2 günden fazla ve yorucu geçmesi çalışanları psikolojik baskı altına itiyor. Şirketlerde işverenlerin inisiyatifine kalan ev taşınma izni hukukta yeri olmamasına rağmen günleri şirketlere bağlı olarak değişmekte ve mazeret izni dışında ücretli kesintiye de bırakılmakta.

Kamu veya özel sektörde ki çalışanlar için taşınma izni bir tutulmalı. Kamu da ev taşınma izni mazeret iznine gereksinim olmadan yapılmakta iken bazı özel sektörün zaten çalışma saatlerinin uyumsuzluğu durumu zorlaştırmaktan ileriye gidememektedir. Ev taşınma aşamasında toparlanma ve taşınma sonrası yerleşme zamanla oluşan bir dönem haliyken iş stresi bunu daha çekilmez hale de getirebilmektedir.

Kartal Nakliyat olarak ev taşıma işlemlerinizi gerçekleştirelim: https://kartalevdenevenakliyat.com/sehirler-arasi-nakliyat/

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir