Küçük Bir Evde Oturmanın Avantajları – Küçük Eve Taşınmanın Olumlu Yanları

Genel olarak baktığımızda pek çok kişi şu an oturduğu evden daha büyük bir eve çıkma hayali kurmaktadır. Burada ki asıl etmen eğer evde oturan kişi bir aile ise çocukların doğmasının ardından eve sığmamak ya da bir nedenden dolayı aile büyükleriyle beraber yaşamak durumunda kalmak gibi pek çok nedeni barındırmaktadır. Eğer daha büyük bir eve taşınmak isteyen kişiler beraber yaşayan arkadaşlar ise genellikle evlerine birkaç kişinin daha taşınmasının ardından böyle bir istekte bulunabilmektedir. Ancak her ne nedenle olursa olsun geniş ev her zaman daha çok talep edilen evler arasında olmuştur. Fakat farkında mısınız bilmiyoruz ancak günümüzde yeni yapılan inşaatlar yüksek oranda stüdyo tipi dediğimiz daha ufak ve daha az odalı daireleri barındırmaktadır. Şimdi gelin bunların nedenlerine ve küçük bir dairede yaşamanın avantajlarına bakalım.

Küçük Evlere Taşınma Ortalaması Neden Artışa Geçti?

Önceki dönemlerde aile büyükleri (Anneanne, Dede, Nine vb.) yeni evlenen çocukları ile birlikte yaşarlardı. Hala daha günümüzde bu şekilde yaşayan çiftler bulunmaktadır. Ancak yeni evli çiftler çoğunlukla özel bir durum yok ise baş başa yaşamaya yönelmektedir. Bu sebeple daha küçük bir ev yeni evli çift için yeterli olmaktadır. Diğer bir etmen ise günümüzde çiftlerin çok çocuğa sahip olmamasıdır. Türkiye’nin son yıllardaki ortalamasına baktığımızda özellikle batı taraflarında aile başı 1 veya en fazla 2 çocuk düşmektedir. Bu sebeple ekstra bir beklentisi ( giyinme odası, misafir odası) olmayanlar için 2+1 normal büyüklükte bir ev yeterli olmaktadır. Ayrıca artan kira fiyatları ve satılık ev fiyatları da insanları daha küçük evlere yönlendirebilmektedir. Bu sebeple inşaat firmaları da artık olabildiği kadar ufak dairelere de inşaatlarında yer vermeye başlamışlardır.

Küçük Konutta Yaşamanın Avantajları

Öncelikle belirtmeliyiz ki küçük konuttan kastımız (ailedeki kişi sayısından bağımsız olarak) asıl olarak 1+0, 1+1 ya da az metre kare ölçülerinde 2+1 dairelerdir. Bu gibi konutlarda yaşamak sanki ilk başta alandan dolayı yetersiz bir öngörü yaratıyor olsa da aslında pek çok olumlu tarafı bulunmaktadır. Sizler için birkaç olumlu tarafını aktarıyoruz:

  • Isınma Maliyeti Daha Azdır:

Ufak evlerin oda sayısı az ve metre karesi de düşük olacağı için çok daha hızlı ısınacaktır. Bu da özellikle pek çok kişinin şikâyetçi olduğu ısınma maliyeti konusunda bütçenize iyi oranda olumlu etki sağlayacaktır.

 

  • Dekorasyon İçin Daha Az Harcama Yaparsınız:

Evlerin en büyük gider kalemlerinden bir tanesi iç dizayn için harcanan ücretlerdir. Özellikle ev sizin ise bu maliyet daha da artabilmektedir. Sebebi ise, mutlaka zamanla gözümüze hoş gelmeyen ve değiştirmek istediğimiz alanlar olmaktadır. Ancak küçük bir evde oturanlar için değiştirilebilecek alan belirlidir ve ufak değişiklikler ile çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

  • Gereksiz Eşyalardan Kurtulursunuz:

Zamanında aldığınız ve kullanırım dediğiniz ama kullanmadığınız eşyalarınız ya da kıyafetlerinizi daha fazla yer kaplamasın diye ya kullanılır ya da atarsınız. Bu da önceki evinizde onca depolanmış ve anlamsız yer kaplayan eşyalarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

 

  • Temizlik İşleri Daha Kısa Sürer:

Temizlik günümüzde insanların oldukça fazla zamanını alan ev işlerinden bir tanesidir. Bir de çalışıyorsanız üstüne bir de ev temizliği yaparak oldukça yorgun bir hale bürünebilirsiniz. İşin bir diğer zor tarafı ise evlerin bir şekilde temizlenilse bile ertesi gün belirli bir oranda tekrar kirleniyor olmasıdır. Bu sebeple böyle bir uğraş, ufak evde yaşayanlar için daha kolay olacaktır.

 

Stüdyo Dairede Oturmanın Avantajları

Küçük ev kategorisine giren ev modellerinden biri de stüdyo tarzı evlerdir. Bu evler büyük oranda 1+0 olarak tasarlanmış ve mutfak ile salonun bir arada bulunduğu evlerdir. Bu tarz evler genellikle tek başına yaşayanlar ya da en fazla 2 kişi kalan öğrenciler için uygun olmaktadır. Amerikan mutfak diye tarif edilen salonla mutfağın bir arada bulunduğu bu daireler oldukça küçük metre kare ölçülerindedir. En büyük Avantajları ise şunlardır:

  • Kira masrafı daha azdır
  • Isıtma maliyeti çok daha düşüktür
  • Aydınlatmayı ve elektrik enerjisini daha az kullanırsınız, elektrik faturası az gelir
  • Ufak mobilyalar ile uygun fiyata evi döşeyebilirsiniz
  • Temizliği daha kolaydır
  • Karmaşık değildir, hangi eşyayı nereye koyduğunuzu daha kolay bulursunuz

 

Küçük evlerde yaşamak bunlar gibi sebepler ile günümüzde git gide daha çok tercih edilenler arasındadır. Daha sıcak ve iç içe bir ortamda özellikle maddi açılardan avantaj sağlamak için küçük evleri düşünmeniz yararınıza olabilmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir