Öğrenci Evine Nasıl Eşya Taşınır? Taşınırken Lazım Olan Eşyalar

Yeni Bir Eve Taşındıktan Sonra Evcil Hayvanı Alıştırmak İçin Yapılması Gerekenler

Yeni bir eve taşınmanın ardından bir süre bizler bile çeşitli zorluklar ve adaptasyon süreçleri yaşayabiliriz. Üstelik bu süreç şehirler arası nakliyat ise durum biraz daha zor olabiliyor. Bu gibi durumlarda biliriz ki zaman her şeyin ilacıdır ve akışına bırakırız. Ancak evcil hayvanlarımız bu gibi durumları kolay kolay idrak edemezler. Evlerindeki güvenli ortamdan uzaklaşmış oldukları için bunu bir tehdit olarak algılarlar ve çeşitli tepkiler verirler. İşte tam bu sırada bizlerin bilmesi gereken ve can dostlarımıza karşı tutunmamız gereken bazı tavırlar vardır. Şimdi sizler için hazırlamış olduğumuz Yeni Bir Eve Taşındıktan Sonra Evcil Hayvanı Alıştırmak İçin Yapılması Gerekenler adlı yazımıza hemen geçiyoruz.

Evcil Hayvanlar Yeni Eve Taşınınca Neden Huysuzluk Yaşarlar?

Evcil hayvanlarımız rahatına ve yaşam alanına çok düşkündür. Farklı bir alana girmiş olmak onlar için istemsiz bir stres oluşmasına sebep olur. Aynı şekilde hayvanlarınız sizleri bir süre görmediğinde de aynı huzursuzluğu yaşar hatta özellikle köpekler ağlama gibi reaksiyonlar verebilirler. Bu gibi durumlardan kaynaklı olarak can dostlarımız yeni evi tanıyamadıkları için neler olabileceğini tam olarak kestiremezler. Bunun sonucunda da çeşitli huzursuzluklar hatta belirli bir dönem saldırganlık hali bile yaşayabilirler.

Kedimizi Yeni Eve Nasıl Alıştırabiliriz?

Kedilerimiz bahsetmiş olduğumuz gibi aynı konfor alanına çok düşkünlerdir. Bu sebeple farklı bir alanda saldırganlık hali ve kendini koruma içgüdüsüne kapılabilirler. Bu sebeple köpeklere göre biraz daha fazla dikkat edilmesi gereklidir. Yeni eve alışmaları için ise kısaca şunları yapabilirsiniz.

  • Kedinizin yakınında bulunun ve her istediğinde sizi görmesine fırsat verin. Bu, onun yabancı bir ortamda olmadığına ikna olmasını sağlayacak ve sizin olmanızdan ötürü alışma sürecini çok hızlandıracaktır.
  • Bol bol ilgi gösterin ve sevginizi her zamankinden daha çok belli edin. Çünkü kedimiz yeni ortamda kendini savunmaya geçecektir. Siz onu sevmeye yeltenseniz bile bir süre size karşı bile saldırganlık hali gösterebilecektir. Onu severek ilgi gösterdiğinizi fark etmesini sağlayın
  • Eski evdeki yataklarını, mama kaplarını ve oyuncaklarını yanınızda bulundurarak aslında buranın yeni yuvası olduğunu belli etmeye çalışın. Kendi eşyalarının kokusunu alan kedi çok daha güvende hissedecektir.

Köpekler Yeni Eve Nasıl Alıştırılabilir?

Köpekler kedilere göre biraz daha hızlı adapte olabilirler. Ancak bu hiç zorluk çekmeyecekleri anlamına gelmez. Bu sebeple benzer ilgi ve alakayı köpeğinize göstererek onun yanında olduğunuzu ve sürecin çok doğal olduğunu belli etmelisiniz. Yukarıda kediler için saymış olduğumuz 3 madde aynı şekilde köpeklere de uygulanabilir. Onunla oynayarak, yanında olduğunuzu belli ederek alışma sürecini hızlandırabilirsiniz. Ayrıca unutmamalısınız ki kediniz ya da köpeğiniz olsun hiç fark etmez, zaman içinde yeni odalarına ve evlerine mutlaka alışacaklardır. Sadece 1-2 haftalık adapte sürecinde onlara yaptıkları için tolerans göstermeniz ve yanında olduğunuzu belli etmeniz gereklidir. Ayrıca daha hızlı alışmaları açısından evi dolaşmasına sürekli fırsat verebilirsiniz.

Sizlerde evcil hayvanlarınız ile evden eve nakliyat işlemlerinizi tecrübeli bir firmaya yaptırmak isterseniz Kartal Evden Eve Nakliyat daima yanınızdadır. Hemen Nakliyat Talebi ile işlemlere başlayabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir